Ogród Bajek

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Ogród Bajek w Międzygórzu to rezerwat dla zapomnianych baśni i bohaterów dawnych bajek – tak to miejsce mogą widzieć pesymiści wieszczący śmierć książek i pogodnych opowieści w bezlitosnej epoce internetu. Optymiści i „duże, wieczne dzieci” znajdą tu pełen magii zakątek poświęcony legendom, historiom i postaciom, które miały najmłodszym coś wartościowego do przekazania.

Wśród urokliwych alejek ustawiono figury smerfów, Jasia i Małgosi, Muminków, Smoka Wawelskiego, Baby Jagi, Kaczora Donalda, Pszczółki Mai, Koziołka Matołka, sierotki Marysi, Królewny Śnieżki, krasnali, Bolka i Lolka, Kota w butach, Reksia, Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, Krecika, Różowej Pantery, Strusia Pędziwiatra, Shreka i wielu, wielu innych bohaterów książek, filmów i animacji.

Ogród Bajek może poszczycić się już blisko 100-letnią historią. Powstał niedługo po zakończeniu I Wojny Światowej, wysiłkiem leśnika Izydora Kriestena. Był miłośnikiem bajkowych opowieści, a znajdowane pniaki, konary, patyki i korzenie często kojarzyły mu się z baśniowymi bohaterami – wystarczyła stosunkowo niewielka obróbka, by drewno nabrało bajkowych kształtów. Kriesten rzeźbił nie tylko postacie, ale i miejsca – domki, zameczki, pałace. W tworzeniu kompozycji korzystał również z kamieni, kory, sadził niewielkie rośliny.

Magiczny ogród, pozbawiony opiekuna w latach '60, szybko zaczął niszczeć. Doraźne prace lokalnych pasjonatów i harcerzy nie były w stanie zmienić tego niekorzystnego trendu. To zmieniło się w 1985 roku, kiedy placówką zaczęła zajmować się miejscowa filia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Dzięki pracy artystów i działaczy, m.in. Małgorzaty Szczepańskiej, Czesława Zawojskiego czy Jerzego Drożkowskiego, do Ogrodu Bajek powróciło życie i kolory, a kolekcja wzbogaciła się o kolejne obiekty.

Spokojna wycieczka po całym Ogrodzie Bajek trwa mniej więcej 60 minut. Można tu dojść żółtym bądź łącznikiem z czerwonego szlaku turystycznego. Z myślą o rodzinach z małymi dziećmi, niepełnosprawnych i rowerzystach wytyczono dodatkowe ścieżki z Międzygórza bezpośrednio do Ogrodu Bajek – tzw. Szlaki Krasnala.

Mini przewodnik

Zaczarowany zakątek, w którym królują bohaterowie oraz postacie z dalszego planu opowieści dla dzieci. Zarówno książkowej klasyki, jak i filmowych animacji, tacy jak Koziołek Matołek, Shrek, Kubuś Puchatek i wielu innych. Baśniowe rzeźby i kompozycje z Ogrodu Bajek powstały wyłącznie z naturalnych materiałów - drewna, kory drzewnej, mchu i kamieni.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja