Szlak turystyczny Wieczność

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Szlak turystyczny "Wieczność" to jeden z najstarszych szlaków w całych Górach Bystrzyckich. Leśną ścieżkę wytyczono już w 1788 roku. To praktycznie jedna, długa prosta licząca 6 kilometrów. Szlak biegnie cały czas szutrami, między szpalerem tworzonym przez drzewa. Monotonny krajobraz i długo niewidoczny wylot ścieżki sprawiają, że wycieczka może się dłużyć – jakby miała trwać całą wieczność.

To wrażenie potęgują mroczne legendy związane z kamienną rzeźbą „Szarego Człowieka” stojącą zaraz przy jednym z końców drogi. Figura wygląda dość upiornie – dziwne proporcje, widoczny garb, brak szyi, duża głowa z ostrym nosem i zionącymi czarną pustką oczami... Do tego kapelusik, surducik, kaloszki i trzymany w rękach drogowskaz do Pokrzywna (niem. Nesselgrund).

Rzeźba stoi w miejscu, w którym w wyjątkowo zagadkowych okolicznościach miał zginąć miejscowy kamieniarz. Podobno zagadkowych ofiar, które zakończyły żywot w pobliżu pomnika, z biegiem czasu zaczęło przybywać. Połączenie popularnej nazwy drogi z tego typu historiami sprawiło, że kamiennego człowieka zaczęto nazywać Strażnikiem Wieczności. Figura, wykuta prawdopodobnie w 1872 roku, została niemal całkowicie zniszczona w 1975 roku. Strażnika zrekonstruowano w latach '90.

Wieczność to swego rodzaju łącznik między dwoma zielonymi szlakami. Północny łączy Zieleniec z Polanicą-Zdrojem, zaś południowy biegnie między Spaloną, Hutą, Starą Łomnicą i Gorzanowem. Ścieżka biegnie niemal równolegle do Drogi Stanisława, tyle że po drugiej stronie grani Gór Bystrzyckich. Korzystają z niej zarówno piesi podróżujący na własnych nogach, jak i na rowerach. Zimą Wieczność może służyć początkującym amatorom narciarstwa biegowego – sumaryczna różnica poziomów nie przekracza 100 metrów.

Mini przewodnik

Jedna z najstarszych tras w Górach Bystrzyckich, znana piechurom już w 1788 roku. Jest niemal niekończącą się, 6-kilometrową prostą otoczoną przez zwarty szpaler wysokich drzew. Krajobraz kojarzący się z wiecznością potęgują mroczne opowieści związane z kamienną rzeźbą “Szarego Człowieka”: krasnala-drogowskazu do Pokrzywna o cokolwiek upiornym wyglądzie.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja