Bystrzyca Kłodzka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kto nie chciałby na południu Polski zobaczyć miasta, które wiosną i latem wygląda jakby było usytuowane na południu Europy? Bystrzyca Kłodzka oddalona od Polanicy Zdroju 17 km na południowy wschód, oglądana zwłaszcza z prawego, wysokiego brzegu przepływającej przez nią Nysy Kłodzkiej, chwyta za serce plątaniną swych uliczek, które opadają stromo do zbiegu Nysy Kłodzkiej i Bystrzycy.

Miasteczko zachowało średniowieczny układ urbanistyczny, znaczony w przestrzeni sporymi fragmentami murów obronnych z wieżami Kłodzką, Rycerską i Bramą Wodną. Znajdują się w nim dwa rynki otoczone renesansowymi i barokowymi kamieniczkami, przy czym na dużym rynku wyróżnia się XIX-wieczny ratusz, na małym zaś piękna, barokowa figura wotywna, pręgierz z XVI stulecia i dawny, zbudowany w XIX w. zbór ewangelicki.

W tym ostatnim mieści się jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, w jakim zgromadzono ok. pół miliona etykiet zapałczanych i 1400 najróżniejszych zapalniczek lontowych, benzynowych, gazowych, elektrycznych i chemicznych.Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja