Potrzebujesz się wyciszyć i odpocząć? Wypad w góry na andrzejki do Długopola będzie idealny!

Typowa dla końca listopada pogoda - delikatnie rzecz ujmując - ani nie nastraja jakoś pozytywnie, ani nie sprzyja przyjemnemu relaksowi. Miłą odmianą od ponurej szarugi są oczywiście andrzejki na koniec miesiąca i towarzyszące im nieodłącznie zabawy (ze względów praktycznych urządzane w weekend). Są jednak i tacy, którzy ponad okolicznościowe imprezy stawiają wypoczynek. Dla takich osób bardzo dobrym rozwiązaniem może być parodniowy wypad w góry, na przykład do uzdrowiskowego Długopola-Zdroju.

Nie jest to jeden z najpopularniejszych kurortów turystycznych w Polsce, można zatem w ciemno zakładać że ze znalezieniem fajnego miejsca pobytu w andrzejkowym terminie (de facto poza sezonem) nie będzie większego problemu. Krótko mówiąc: kameralna atmosfera, piękne okoliczności przyrody, a do tego także całkiem sporo możliwości spędzenia wolnego czasu. Listopadowe andrzejki w Długopolu-Zdroju powinny przypaść do gustu tym, którzy lubią niespieszne wędrówki po górach. Wokół uzdrowiska przebiega mnóstwo malowniczych, raczej rekreacyjnych niż wymagających tras - w tym cechujący się tajemniczym, nieco mrocznym klimatem Szlak Strażnika Wieczności. Godną uwagi alternatywą dla takich spacerów będą konne wycieczki po ładnych, górskich terenach.

Przy odrobinie szczęścia i sprzyjających warunkach pogodowych można również myśleć o andrzejkach na nartach. Wprawdzie samo Długopole nie posiada ani wyciągów narciarskich, ani tym bardziej rozbudowanych stacji narciarskich, ale takimi atrakcjami turystycznymi dysponują już pobliskie miejscowości. Na szczególną uwagę miłośników szusowania po stokach zasługuje Zieleniec, słynący z jedynego w swoim rodzaju mikroklimatu. Śnieg listopadzie trafia się tutaj całkiem regularnie. Oczywiście zanim zacznie się myśleć o andrzejkowej inauguracji, lepiej zawczasu śledzić prognozy pogody oraz komunikaty gospodarzy ośrodka narciarskiego.

A skoro już o przygotowaniach do andrzejek w górach już mowa - z pewnością nie zaszkodzi zarezerwowanie weekendowego pobytu z pewnym wyprzedzeniem. Po pierwsze: wcześniejsze opłacenie pobytu co do zasady skutkuje tym, należna kwota będzie nieco niższa. Kto chce tanich noclegów, musi podejmować szybkie decyzje. Po drugie: spora część ośrodków wypoczynkowych w Długopolu oferuje andrzejkowe pakiety specjalne. Jeśli dobrze się poszuka, można trafić na propozycję z kuszącymi dodatkami, takimi jak parę zabiegów relaksacyjnych w salonie SPA & Wellness czy… andrzejkowa impreza. Na pewno zdecydowanie różniąca się od tego, co zwykło się określać mianem domówki.

Długopole-Zdrój może i jest mało znane, ale jako górskie uzdrowisko jak najbardziej jest w stanie zapewnić przyjezdnym turystom bardzo dobre warunki do odprężenia się i regeneracji nadwyrężonych sił. Natomiast wigilia św. Andrzeja 29 listopada będzie co najmniej niezłym pretekstem do tego, żeby trochę odpocząć. A przy okazji również się pobawić.

Dodano: 2017-11-17 13:48:00

Komentarze (1)
Anonim
17.11.2017 15:42

W Długopolu osobiście jeszcze nie miałem przyjemności być, ale przeglądając kiedyś jakąś krajoznawczą witrynę internetową natrafiłem na wartą przytoczenia w tym miejscu ciekawostkę. Otóż w samym centrum górskiego uzdrowiska stoi sobie dawny kościół (bodajże ewangelicki),aktualnie przemieniony w kawiarenkę. Bez poważniejszej ingerencji w sakralną architekturę. A w takim lokalu pewnie organizują jakieś andrzejki. Cóż to za wyborna ironia losu, że tam gdzie księża potępiali z góry na dół wróżby i zabobony, dziś urządzane są andrzejkowe zabawy.

Dodaj komentarz