Zapora wodna na Wilczce

  • Adres Wojska Polskiego 36
    57-514 Międzygórze
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zaporę ze zbiornikami retencyjnymi na Wilczce wybudowano w latach 1906-1908. Prawy dopływ Nysy Kłodzkiej szczególnie dał się we znaki okolicznym mieszkańcom na pod koniec XIX i na początku XX wieku, kiedy to region dotknęła seria powodzi.

Tama może przyjąć ok. sto milionów litrów wody. Taka pojemność okazała się niewystarczająca w 1997 roku w trakcie powodzi stulecia, kiedy to woda przelewała się nad górną krawędzią. Zapora była bliska rozszczelnienia, na szczęście konstrukcja wytrzymała napór w jednym kawałku. Po powodzi konstrukcję wzmocniono. Umożliwiono również turystom przejście koroną tamy, skąd można podziwiać niesamowite widoki.

Zapora wodna w Międzygórzu ma ponad 29 metrów wysokości i około 108 m długości. Stanowi fragment zielonego szlaku turystycznego, którym można dotrzeć m.in. do Sanktuarium Maria Śnieżna, na Igliczną (845 m n.p.m.),Czarną Górę (1205 m),do Stronia Śląskiego, na szczyt Żmijowca (1153 m) czy Przełęcz Śnieżnicką.

Mini przewodnik

Zabytek techniki inżynieryjnej, pochodzący z pierwszej dekady XX wieku. Wybudowanie tamy na Wilczce związane jest z serią tragicznych powodzi, które nawiedziły Ziemię Kłodzką na przełomie stuleci. Tamę dodatkowo wzmocniono po 1997 r., a jednym z elementów modernizacji było przygotowanie ścieżki turystycznej, biegnącej przez koronę wysokiej na 29 m konstrukcji.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja