Teatr Zdrojowy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Świątynia dla ducha i ciała wyjęta wprost ze starożytnej Grecji. Nawet jeśli to przesada, to niezbyt wielka. Długopolski Teatr Zdrojowy oferował – i wciąż proponuje – różnorodne możliwości spędzenia czasu kuracjuszom i turystom.

Pierwotnie, od 1830 r., mieściła się tu tylko drewniana „Wanderhalle” - kryta hala pozwalająca na krótkie spacerki niezależnie od pogody. W 1848 r. obiekt przebudowano właściwie od podstaw i powstała murowana kolumnada w stylu neoklasycystycznym. Hala spacerowa traciła jednak na popularności na rzecz Domu Zdrojowego, więc w powiększonym o zachodnie skrzydło (już bez architektonicznych ozdób i fajerwerków) w 1880 r. budynku otworzono bazar z regionalnymi wyrobami.

Od czasu do czasu wystawiano również lekkie sztuki – komedie, farsy, wodewile. Nazwa Teatr Zdrojowy przyjęła się na dobre po II Wojnie Światowej, kiedy w budynku zaczął działać teatr z prawdziwego zdarzenia. Niewykorzystywaną przez aktorów część obiektu przystosowano na kino. Placówki kulturalne zamknięto na początku lat '90, a opuszczony Teatr Zdrojowy zaczął niszczeć. Obiekt przejął i wyremontował prywatny właściciel.

Od niedawna (2014 roku) poza teatralną scenką, wykorzystywaną również do kameralnych koncertów i imprez tanecznych, w budynku mieszczą się kawiarnia, restauracyjka – o jakże oryginalnej i wymyślnej nazwie „Teatralna” – oraz mały kącik czytelniczy z prasą i książkami. Lokal specjalizuje się w kuchni włoskiej, organizuje również różne imprezy okolicznościowe dla maksymalnie ok. 50 gości.

Mini przewodnik

Uzdrowiskowa scena dedykowana sztukom wyższym. Teatr w Długopolu może się pochwalić długą i ciekawą historią. Jego siedziba powstała w 1830 r., oryginalnie jako hala spacerowa. W 1880 r. przekształcona w bazar, gdzie od czasu do czasu wystawiano lekkie przedstawienia. Obok teatru, działającego z przerwami, funkcjonowały tu jeszcze kino, kawiarnia i restauracja.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja