Schronisko na Iglicznej

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Baza właściwie nierozerwalnie związana z pobliskim maryjnym sanktuarium - zbudowano ją jako zajazd dla pielgrzymów w 1888 roku, gdzie strudzeni wierni mogli się posilić i w razie krytycznej potrzeby przenocować. Początkowo nosiła nazwę “Maria Schnee” - “Maria Śnieżna”, jednak to określenie zastrzegli sobie opiekunowie świątyni.

Schronisko leży na południowym zboczu Góry Iglicznej (845 m n.p.m),około 30 metrów poniżej wierzchołka. Początkowo posiadało 25 łóżek, aktualnie oferuje 40 miejsc noclegowych. Nie brakuje też łazienek, suszarni ubrań, świetlicy czy tradycyjnego bufetu. Przez parę pierwszych lat po zakończeniu II Wojny Światowej obiekt stał pusty. Dopiero w 1950 r. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przystąpiło do prac modernizacyjnych. Aktualnie schronisko na Iglicznej znajduje się w rękach prywatnych.

W pobliżu placówki krzyżują się 3 interesujące szlaki turystyczne. Żółty łączy Jodłów na południu z Bystrzycą Kłodzką i Polanicą-Zdrojem na zachodzie. Czerwone odnogi pozwalają dojść m.in. do Długopola, Zieleńca, Międzygórza czy Lądka-Zdroju. Z kolei zielone ścieżki wiodą do Stronia Śląskiego i na Przełęcz Śnieżnicką.

Mini przewodnik

Powstało na fali rosnącego zainteresowania Sanktuarium Marii Śnieżnej w 1888 roku, z nastawieniem na obsługę przybywających coraz liczniej pielgrzymów. W 1950 r. schronisko przejęło PTTK, w ostatnich latach trafiło do rąk prywatnych. Na iglicznej można liczyć na 40 łóżek, bufet, suszarnię, łazienki czy świetlicę. W pobliżu spotykają się 3 interesujące szlaki.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja