Park Zdrojowy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pięknie położony, gruntownie odnowiony w 2012 roku Park Zdrojowy to idealne miejsce na spokojny odpoczynek w otoczeniu urzekającej przyrody w samym centrum Długopola-Zdroju.

Współcześnie Park Zdrojowy zajmuje powierzchnię około 30 hektarów. Jednym z jego największych atutów jest ogromna różnorodność rosnących gatunków krzewów i wiekowych drzew. Cień i wytchnienie przysiadającym na licznych ławeczkach turystom i kuracjuszom gwarantują m.in. jawory, cisy, buki czy sosny. Główna aleja spacerowa (o długości ok. 600 m) obsadzona jest szpalerem lip i klonów.

Na terenie długopolskiego Parku Zdrojowego mieszczą się dwa obiekty sanatoryjne, amfiteatr z miejscami dla widowni oraz Dom Zdrojowy z kawiarenką i pijalnią wód. Ujęcia z miejscowych uzdrawiających źródeł mieszczą się również na świeżym powietrzu – jedno z nich wieńczy oryginalna rzeźba łososia. W parku są również nieco bardziej konwencjonalne niewielkie stawy i fontanny. Po ostatniej modernizacji znacznie zwiększyła się liczba drewnianych altan i tarasów widokowych. Parkową małą architekturę uzupełnia mała skalna grota ze źródełkiem. Po zachodzie słońca teren oświetlają latarnie, tworząc sprzyjający romantycznym przechadzkom nastrój.

Park Zdrojowy w Długopolu-Zdroju założono w 1819 roku. Jego obszar powiększano już kilkukrotnie w trakcie jego blisko 200-letniej historii – w 1875 do Parku Zdrojowego włączono część leśnych terenów w rejonie Wronki (458 m n.p.m.) po drugiej stronie Nysy Kłodzkiej. Ta część jest zdecydowanie mniej uczęszczana.

W 1960 r. przy jednej z alejek ustawiono kamienny obelisk z okazji „XV rocznicy wyzwolenia”. Niedawne prace rewitalizacyjne, choć zdecydowanie poprawiły wygląd i funkcjonalność parku, nie objęły jednak wszystkich dawnych obiektów – nie zdecydowano się m.in. na odtworzenie zegara kwiatowego.

Mini przewodnik

30-hektarowy teren, stworzony do kojącego odpoczynku na łonie natury. Park Zdrojowy w Długopolu ma dwie wyraźnie odmienne części. Z jednej strony “dziki” las na wschodnim brzegu Nysy Kłodzkiej. Z drugiej część typowo uzdrowiskowa, pełna uporządkowanej zieleni, pięknych alejek, sadzawek i wymyślnych fontann z wodą mineralną. Stoi tu też kilka pomników.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja