Jaskinia Solna Jama

Nieopodal szczytu Czerńca, w dawnym kamieniołomie marmuru, mieści się jedyna w Górach Bystrzyckich znana jaskinia naturalna Solna Jama. Swoją nazwę zawdzięcza wypłukiwanym ze ścian i sklepienia kryształkom. Osadzone na zewnątrz odbijają światło w taki sposób, że przypominają sól.

Poza zwodniczym blaskiem, w jaskini nie ma ani śladu tego wartościowego surowca. Według lokalnych opowieści na wygląd wapieni nabierały się nawet owce i próbowały lizać świetliste wapienie. Solna Jama jest jaskinią krasową – powstałą w wyniku chemicznego rozpuszczania skał przez wodę. Nie ma tu jednak typowych form naciekowych: najprawdopodobniej uległy zniszczeniu w wyniku prac kopalni. Są niewielkie pozostałości po stalaktytach, żeberka erozyjne oraz jaskiniowe komin i rury.

Wewnątrz Solnej Jamy znajduje się niewielkie jeziorko. W środowisku jaskini naturalnie żyją rzadkie gatunki: nietoperze, ślepy raczek studniczek (do 1,5 km długości) oraz bezskrzydły, endemiczny owad Onychiurus paxi. W latach '80 XX wieku znaleziono tu szczątki rosomaka i niedźwiedzia jaskiniowego.

Jaskinia – według ostatnich pomiarów – ma około 50 metrów długości, z czego połowa jest osiągalna dla turystów (lepiej zabrać ze sobą latarkę). Współczesne wejście w dawnym kamieniołomie powstało sztucznie – prawdopodobnie to naturalne znajdowało się kilkadziesiąt metrów niżej, przy potoku Gołodolnik. Do Solnej Jamy prowadzą dwa szlaki turystyczne – czarny z Niemojowa (5 km, około godzina 40 minut marszu) oraz niebieski z Międzylesia (7,5 km, niespełna 2,5 h) do ruin zamku Szczerba, Gniewoszowa, na szczyt Jagodnej i dalej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Grota w Górach Bystrzyckich, zlokalizowana w starym kamieniołomie marmuru na stokach Czerńca. Wbrew swojej nazwie, nie ma nic wspólnego z solą - wypłukiwane ze ścian kryształki osadzają się warstwach zewnętrznych skały i odbijają światło w sposób do złudzenia przypominający cenny minerał. Solna Jama ma ok. 50 m długości, żyją tu 2 rzadkie gatunki zwierząt.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz