Jaskinia Niedźwiedzia

Goszcząc w Sudetach Wschodnich, nie można pominąć królowej sudeckich jaskiń - Jaskini Niedźwiedziej usytuowanej we wsi Kletno oddalonej 12 km na południe od Lądka Zdroju. Początki jej odkrywania sięgają 1966 r. kiedy to w kamieniołomie Kletno III dokopano się do komory z namuliskiem, w którym znajdowało się sporo kości dużych ssaków, przede wszystkim niedźwiedzia jaskiniowego (stąd nazwa jaskini).

Jaskinia położona jest we wnętrzu góry Stromej (1166), długość jej korytarzy sięga ponad 2500 m, z czego 500 m udostępnionych jest do zwiedzania. O jej wyjątkowości stanowi przede wszystkim wspaniała szata naciekowa, na widok której zamykają się usta nawet najzagorzalszym komentatorom jej niezwykłej urody.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Bezcenny skarb geologiczny z zachwycającą szatą krasową, odkryty ledwie w 1966 roku. Stało się to w trakcie eksploatacji kopalni marmuru. Jaskinia zawdzięcza nazwę znalezieniu licznym szczątkom prehistorycznych zwierząt, wśród których najwięcej było kości niedźwiedzia jaskiniowego. Odkryte korytarze mają ok. 2500 m długości, z czego 500 mogą zobaczyć turyści.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz